Sql

|

اموزش sql

این زبان اولین بار توسط Donald D. Chamberlin و Raymond F. Boyce در اوایل دهه 1970 توسعه پیدا کرد.اولین بار این زبان به نام SEQUEL (زبان جستجوی انگلیسی ساختار یافته) نامیده شد , به منظور مدیریت و بازیابی داده های ذخیره شده در پایگاه داده شبه ارتباطی اصلی IBM طراحی شد. بعد ها ESQUEL را به اختصار SQL نامیدند.

Sql چیست؟

Sql مختصر شده ی واژه ی structured Query Language میباشد. این زبان به ما کمک میکند تا به پایگاه داده ها (data base) دسترسی داشته باشیم.

Sql زبانیست استاندارد برای افزودن ، تغییر دادن و یا حذف داده ها در بانک اطلاعاتی و دستورات آن را میتوان به 5 دسته تقسیم کرد:

1. دستورات DDL : DDL یا Data Definition Language زبان تعریف داده ها میباشد که با استفاده از این زبانمیتوان یک جدول از بانک اطلاعاتی را حذف و یا به آن اضافه نمود.

دستورات این زبان عبارت است از : Create , Alter , Drop , Create Index , Alter Index , Drop Index

2. دستورات DML : DML یا Data Manipulation Language زبان پردازش داده ها میباشد. این زبان برای تغییراتی است که ما میتوانیم روی جداول انجام دهیم که 3 دستور اصلی دارد: Insert ,delete و Update

3. دستورات DCL : DCL یا Data Control Language مدیریت و کنترل داده ها را بر عهده دارد.این زبان مربوط به کنترل داده ها در بانک اطلاعاتیست در مورد دسترسی کاربران به داده ها.

دستورات این زبان عبارت است از alter password , revoke , grant ,create synonym

4. دستورات DQL : DQL یا Data Query Language که تنها شامل یک دستور select میباشد که با این دستور میتوان به جست و جوی داده ها پرداخت.این دستور یشترین حجم كاری را برای یك كاربر كه با SQL كار میكند را در بر میگیرد

5. دستورات Transaction و مکمل کننده آنها: transaction ها دستورات کنترلی میباشند که امکان مدیرت تراکنشی بانک های اطلاعاتی را فراهم میکند. که دستورات آن شامل set , savepoint , dollback, commit , transaction میباشد. علاوه بر این دستورات مکملی هم وجود دارند که دستورات مدیریت داده ها هستند و امکان بررسی عملیات داخل بانک اطلاعاتی را فراهم میکنند.

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید