illustrator

|

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

دراین جلسه به ادامه آموزش رابط کاربری ایلاستریتور می پردازیم. اولین چیزی که توجه شما را در برنامه ی adobe illustrator جلب می نماید منو های برنامه هستند که در بالای پنجره این نرم افزار قرار گرفته است.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

همانطور که مشاهده میشود هر کدام یک از بخش ها دارای یک اسم و یک دکمه مختص خود می باشند. روی هر کدام از سر منو ها که کلیک کنید یک منویی زیر آن سر منو باز خواهد شد و در آن قسمت های مربوط به هر سر منو در آن وجود دارد،با توجه به نیازی که داریم به قسمت مربوطه میتوانیم رجوع کنیم.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

بعضی از گزینه ها در منو شامل یک مثلث در سمت راست خود هستند و این مثلث بیانگر این می باشد که این گزینه از منو شامل زیر منو می باشدو زمانی که با نشاگر موس چند لحظه روی آن نگه دارید یک زیر منو دیگر باز خواهد شد که با توجه به نیازمان میتوانیم از بین آنها انتخاب کنیم.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

در حال حاضر هیچ سندی را باز نکرده ایم.به همین دلیل هم یکسری از گزینه ها در منو ها هستند که فعال نمیباشند و باکلیک کردن بر روی آن ها میبینید که اتفاقی رخ نمیدهد اصطلاحا به این گزینه ها میگویند Gray یا خاکستری شده اند. اگر یک سند را باز کنیم در برنامه مشاهده خواهیم کرد که گزینه ایی مثل close که غیر فعال بود،فعال خواهد شد.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

در قسمت سمت چپ برنامه نوار ابزار را مشاهده میکنیم.این نوار ابزار شامل دو ستون می باشد که با توجه به کارایی هر ابزار دسته های متفاوتی برای هر بخش تعریف شده است. 6بخش رو در نوار ابزار داریم که در هر بخش ابزارهای مربوطه قرار گرفته است که با یک خط هر گروه از گروه زیرین جدا شده است و این گروهبندی نشان دهنده ی این است که ابزاری که در یک گروه قرار دارند تقریبا عملکردی شبیه به هم دارند.با کادر رنگی 7 قسمت در تصویر زیر نشان داده شده است.که 6 بخش بالایی مربوط به ابزارها می باشد. برای اینکه نوار ابزار تک ستونی شود میتوان ازقسمت بالا ستونها، روی دو تا مثلث کوچک کلیک کرد.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

با تک ستون کردن نوار ابزار جای کمتری را اشغال میکند ولی قسمتی از نوار ابزار در واقع به زیر پنجره میرود و نمیتوانیم دسترسی به آن داشته باشیم . اگر صفحه نمایش شما بزرگ نیست از حالت دوستون مجاور هم استفاده نمایید.
برای انتخاب هر کدام یک از ابزارهای نوار ابزار باید بر روی آنها کلیک نمایید.هر کدام از این نوار ابزار ها با یک علامت گرافیکی نشان داده شده اند . در گوشه سمت راست،پایین یسری از ابزارها مثلث کوچکی وجود دارد که با کلیک کردن روی آن زیر شاخه مربوط به آن دسته از از ابزار نمایان خواهد شد که میتوان از بین آنها انتخاب نمود.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

اگر نمیدانید که هر کدام از ابزار ها در نوار ابزار چه کاری را انجام میدهند کافیست که فقط بر روی آن نوار موس را نگه دارید تا اسم آن ابزار را به شما نشان دهد و درون کادری که عنوان نمایش داده میشود یک حرف کوچک هم نمایش داده میشود این حرف به این معنی است که این ابزار دارای یک کلید میانبر برروی صفحه کلید شما میباشد یعنی اگر بر روی صفحه کلید آن حرف رو فشار دهید آن ابزار به راحتی برای شما انتخاب میشود .به عنوان مثال با زدن حرف H میتوان ابزار hand tool را فعال کرد.با توجه به کادر تیره ایی که دور ابزار نمایان میشود میتوان متوجه انتخاب شدن آن ابزار گردید.

آموزش ایلاستریتور(قسمت دوم)

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

نازنین نعیمی

نازنین نعیمی هستم.دارای لیسانس نرم افزار.
از سال 86 بصورت تخصصی به فراگیری نرم افزارهای گرافیکی پرداختم.در حال حاضر مسلط به نرم افزارهای Photoshop ،Corel و Illustrator هستم.

نظرات
نظر بدهید