فتوشاپ

|

اموزش فتوشاپ

قبل از اینکه وارد توضیحات در رابطه با ابزار ها بشم باید یک نکته رو متذکر باشم که یکی از قسمت های خیلی مهم کار ما , کار کردن با رنگ هاست. در حقیقت شما ۲ تا جعبه رنگ در پایین دارید

(مانند شکل زیر )

اموزش فتوشاپ

که اصطلاحا به جعبه رنگ میگن color picker که رنگ روییرنگ foreground و رنگ زیری رنگ background نامیده می شود.

با این حساب ما برای یاد گیری هر ابزاری باید بدونیم چه طور میشه از جعبه رنگ استفاده کرد ضمن اینکه میدونید کدهای رنگیمون اگر rgb باشند میتونیم در قسمت زیر وارد کنیم (با فلش قهوه ای نشان میدهیم.‌)

اموزش کار با رنگ ها در فتوشاپ

نکته : اگر ۲ تا علامت همانند فلش کوچکی که ما در بالا برای شما نشان داده ایم مشاهده کردید به این معناست که اگر علامت اخطار با مثلث چاپ شه (فلش رنگ ابی ) یعنی رنگ ما غیر قابل چاپ هست و ما نمیتونیم اون رنگ رو چاپ کنیم و اگر بخواهیم معادلش رو در چاپ ببینیم میتونیم روی مثلث کلیک کنیم و رنگی رو که در خروجی به ما میده ببینیم.

اگر رنگی داشتیم که علامت مکعب مربع رو به ما بده (فلش نارنجی) بدین صورت هست که رنگ مورد نظر ما برای کار در وب مناسب نیست.

اگر بخواهیم برای وب کار بکنیم (فلش سبز ) چک مارک only web colors رو میزنیم تا بتونیم برای کارهامون در وب از این رنگ ها استفاده کنیم.

یک نکته ی دیگه که شما دوستان شما باید در نظر داشته باشید چه رنگ foreground و چه background این دو رنگ برای این هستند که ما بتونیم هم زمان از دو رنگ استفاده کنیم و دستمون باز تر باشه. ما به عمل ریختن رنگ بر روی تصویر میگیم fill که در حقیقت پر میکنیم رنگ رو بر روی تصویر.

برای fill کردن اگر کلید alt + backspace رو بزنم رنگ fourground رو fill کردم و اگر کلید ctrl+backspace رو بزنم رنگ background رو fill کردم.

نکته: اگر کلید D را بزنیم رنگ ها رو میبره به Default یعنی مشکی و سفید , که Default هست و کلید X میتونه این ۲ رنگ رو برای من switch بکنه بعدا شما متوجه خواهید شد چه قدر این shortcut ها به سرعت شما رو در نرم افزار فتوشاپ بالا ببره.

حالا برسیم به بحث شروع ابزار ها در نرم افزار فتوشاپ. ما میدونیم که ابزار ها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند که در زیر مشاهده میکنید.
اموزش ابزار ها در فتوشاپ

اما اولین قسمتی که ما بهش بسیار نیازمندیم در نرم افزار فتوشاپ و در طول یاد گیری نرم افزار و استفاده از ان بسیار برای ما اهمیت داره بحث انتخابه یعنی ابزار های انتخاب .

از ساده ترین ابزار های انتخاب شروع میکنم یعنی ابزار انتخاب ۴ ضلعی.

یک نکته ای وجود داره در نرم افزار فتوشاپ که اگر بر روی تصویر انتخابی وجود نداشته باشه نرم افزار فتوشاپ کل تصویر رو برای کارکردن در نظر میگیره. پس بنابراین اگر قراره ما بر روی قسمت خاصی کار بکنیم باید اون قسمت رو انتخاب کنیم.

یک نکته ای دیگه ای حائز اهمیت , ابزار هایی که در یک دسته قرار گرفتن یعنی ابزار های انتخاب , ابزارهای ویرایشی , ترسیمی و نوشتاری یادمون باشه که این ابزار ها به این دلیل دسته بندی شدند که ویژگی های مشترک دارند.

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

نازنین نعیمی

نازنین نعیمی هستم.دارای لیسانس نرم افزار.
از سال 86 بصورت تخصصی به فراگیری نرم افزارهای گرافیکی پرداختم.در حال حاضر مسلط به نرم افزارهای Photoshop ،Corel و Illustrator هستم.

نظرات
نظر بدهید