فتوشاپ

|

اموزش فتوشاپ

در مقالات گذشته به طور مفصل در مورد چهارضلعی و دایره بحث اموزش دادیم اما قطعا همیشه انتخاب های ما چهار ضلعی و دایره نیستند و خیلی از اوقات ممکن است انتخاب های نا منظم داشته باشیم.

برای این کار ۳ تا ابزار داریم که به این ابزار ها ابزارهای lasso میگن که lasso به معنای کمند هست.

همان طور که در زیر میبینید ۳ ابزار برای انتخاب ازاد داریم که برای انتخاب های خیلی دقیق نمیتونه به ما کمکی کنند ولی این حرف به این معنی نیست که ابزار خوبی نیستند.

فتوشاپ

نکته: یکی از ضعف های ای ابزار این هست که اگر شما پس از Drag کردن دستتون رو از روی موس بر دارین انتخاب به طور خودکار بسته میشه و به همین دلیل شما مجبورید سوژه را تا انتها دنبال کنید.

نکته بسیار بسیار حائز اهمیت شما حتما برای یک انتخاب دقیق باید روی زوم بالا باشید و با ctrl+ زوم کنید سپس با استفاده از ابزار انتخاب ازاد دور تا دور عکسی که میخواهید بکشید.

نکته: زمانی که شما زوم میکنید تمام عکس رو در اختیار ندارید و همان طور که در بالا تر توضیح دادم اگر دستتون رو از وری موس بردارید از حالت drag بودن عکس خارج میشوید پس برای این کار کلید space بر روی صفحه کیبورد بزنید و ماوس شما به شکل یک دست میشود سپس میتوانید عکس را بدون خارج شدن از ابزار انتخاب جا به جا کنید.

یکی دیگر از ابزار های انتخاب ازاد polygonal tools هست که توسط گره هایی شما میتوانید کار های لازم بر روی عکس خود انجام دهید. توجه داشته باشید برای دقت بیشتر و تمیزی کار لازم هست که به اندازه ی کافی زوم کرده باشید.

نکته: اگر شما پس از انجام گره هایی پی در پی یک گره اشتباه کشیدید میتوانید با استفاده از کلید backspace ان را پاک کنید و سپس به ادامه کارتون بپردازید.

نکته : توجه داشته باشید ابزار Add , subtract , new , intersect همانند اموزش های گذشته در این مورد هم کاربرد دارد.

و اما ابزار سوم یا ابزار magnetic یا مغناطیسی ... ابزار magnetic ابزاریست هوشمند و حساس به رنگه ... یعنی این ابزار برای سوژه هایی مورد استفاده هست که سوژه نسبت به زمینه تفاوت رنگ داره.

شما زمانی که روی رنگی کلیک میکنید رنگ در حافظه ابزار رنگ ثبت میشه و در مسیر رنگ که حرکت میکنید خود ابزار رنگ رو detect می کنه . این ابزار خیلی خوبیه و بسیار سریع هست و کار ما رو خیلی جاها راه میندازه اما ابزار ۱۰۰٪ دقیقی نیست و نیاز به اصلاح داره در ادامه کار.

یک نکته بسیار مهم این هست که اگر دست شما خطا بکنه این ابزار هم خطا میکنه و این طور نیست که خطا نکنه ( در ضمن اگر خطا کرد میتونید با دکمه delete بر گردونید. )

با ابزار magnetic در بالا یک گزینه داره که frequency هست زمانی که frequency عددش رو بالا میبرم در ابزار گره هایی که به من میده خیلی بیشتره و در بعضی از عکس ها دقت من رو بالاتر میبره.

پس از ۳ ابزار lasso tool , polygonal , magnetic برای انتخاب سوژه هایی که فرم عادی ندارند و به قول معروف نا منظم هستند.

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

نازنین نعیمی

نازنین نعیمی هستم.دارای لیسانس نرم افزار.
از سال 86 بصورت تخصصی به فراگیری نرم افزارهای گرافیکی پرداختم.در حال حاضر مسلط به نرم افزارهای Photoshop ،Corel و Illustrator هستم.

نظرات
نظر بدهید