سی شارپ

|

اموزش سی شارپ قسمت 11

در این مقاله به اموزش سی شارپ قسمت یازدهممیپردازیم.

در این اموزش یک کلاس عمومی به نام some class داریم و داخل اون ۲ تا فیلد معمولی تعریف میکنیم که فیلد x و y هست که y به صورت privet تعریف شده.

و همانند شکل زیر شما میتوانید به اجزای کلاس دسترسی داشته باشید و همون طور ۲ تا فیلد x داریم که به صورت public هست و ۲ تا فیلد _y و _n همون طور که میبینید یک قفلی هم در کنارشون هست که نشانگر private بودن فایل هاست.

اموزش سی شارپ

نکته ای که اینجا باید توجه داشته باشید همون طور که در اموزش های گذشته خدمتتون عرض کردم ما از اعضای static میتونیم داخل اعضای غیر استاتیک استفاده بکنیم ولی اگر اینجا میومدم اعضای خودم رو به صورت static تعریف می کردم دیگر نمی توانستم فیلدهایی که به صورت معمولی هستند رو داخلش قرار بدم و فقط باید static مینوشتم ولی الان چون خود کلاس به صورت معمولی هست هم میتونند فیلدهای معمولی داشته باشند هم فیلدهای static .

در کلاس program چون فیلد M به صورت public هست از جنس static هست دیگر objecti رو از خود کلاس someclass ایجاد نکردم با اینکه کلاس من ساده هست و به صورت معمول من باید object ایجاد کنم ولی چون میخواهیم به اعضای استاتیکش دسترسی داشته باشم مستقیم نام خود کلاس رو مینویسیم و به اعضای استاتیک دسترسی پیدا میکنیم و مقدار 10 را وارد میکنیم.

نکته: در نظر داشته باشید اگر

Someclass._n = 40

رو بزنیم ارور میده و به _n دسترسی ندارید چون به صورت private هست.

در خط بعدی someclass obj تعریف کردیم و این بار به صورت new با سازنده ی پیش فرضش new شده و باز هم ما نام object رو مینویسیم دات فیلد مورد نظر که اینجا تنها x فیلد ما هست زیرا ._y به صورت private هست و ما دسترسی نداریم.
اموزش سی شارپ

حال میخواهیم مثالی دیگر را با هم بررسی کنیم.

در این مثال یک int age و string fullName و فیلد private به نام _instanceCount داریم.

همون طور که در بالا عرض کردم اعضای استاتیک رو میتونیم در کلاس های غیر استاتیک به کار ببریم.

و اینجا چیزی که به صورت استاتیک هست سازنده استاتیکی هست که به static constructor معرروف هست و ازش استفاده کردیم. این سازنده یک بار فراخوانی میشه و access Identifier هم نداره ومقداری رو بر نمی گردونه و فقط موقعی فراخونی میشه که شما با یک عضو استاتیک از این کلاس سرو کار داریم و یا اولین باری که ازش ساخته میشه این سازنده فراخونی میشه و حال instanceCount = 0 قرار میدیم.

یک متد استاتیک دیگر هم اومدیم براش تعریف کردیم که showInstanceCunt هست که ما اینجا فقط مقدار instanceCount رو برگردوندیم و شما توسط توسط این فیلد که استاتیک هست نمیتونید دسترسی داشته باشید به فیلدهای غیر استاتیک دسترسی داشته باشید.

اموزش سی شارپ

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید