سی شارپ

|

اموزش سی شارپ

در این مقالهما آمدیم یک کلاس با نام utility ایجاد کردیم که به صورت public هست داخل این کلاس آمدیم از یک متد استفاده کردیم که متد ما به صورت static هست.

static ها را هم که کار کردیم خدمتتون گفتم که ما اجزای static ها را میتوانیم در کلاس ها و اجزای غیر static به کار ببریم ولی عکس این قضیه صادق نیست یعنی که شما نمیتوانید یک عضو غیر static را داخل کلاس یا عضو static از آن استفاده کنید.

الان چون کلاس ما غیر static هست ما میتوانم اعضای static را داخلش داشته باشم.متد ما نیز به صورت static هست و نام آن increment values میباشد که از یک کلاسی که پایین تر میبینید یک object را میگیرد و آن object را فیلدهایش را یک واحد زیاد میکند که دو فیلد x , y دارد.

c sharp

به خاطر این که شما این را ببینید و یاد بگیرید که چطور میتوانید بعضی از آیتم هایی را که به چشمتان آشناست و بالای خطوط برنامه باهاشون برخورد نکردید بدونید که چیکار بکنید توجه کنید که ما خیلی راحت میتوانیم right click و گزینه go to definition را انتخاب بکنیم.

ما چون somclass برایمان به صورت مجهول بود خواستیم بداینم که اصلا ساختار someclass به چه صورتی هستش روی آن right click کردیم و آن گزینه را زدیم ابتدای someclass برای ما break point و نشانگر ماوس مون قرار میگیرد.

شما میتوانید break point بذارید و چک بکنید که چکاری را انجام دادید.

توجه کنید که کلاس someclass ما public هستش یک عدد فیلد دارد با نام x یک فیلد با نام y و یک show values دارد که x وy را نمایش میدهد.

در اصل ما در کلاس utility و در متد increment values1 ما آمدیم از آن کلاس یک object را دریافت کردیم حال اسم آن هرچیزی میتواند باشد و در این متد static ما آمدیم یک واحد به فیلدهای xوy آن اضافه کردیم از طریق دات دسترسی داریم به فیلد های این object ویک واحد زیادشان کردیم.

در خط بعدی ما یک متد داریم که این متد هم یک static هست و void هست نامش increment values2 هست و حالا به جای این که یک class بگیرد یک struct را میگیرد. نامش را my type قرار دادیم.همان کاری که در بالا انجام دادیم در اینجا نیز قرار دادیم و انجام دادیم.

اموزش سی شارپبرای این که این struct را ببینیم right click میکنیم go to definition را میزنیم و در ابتدای این خط قرار میگیرد.

اموزش c sharpو حالا همانطور که میبینید ما یک struct تعریف کردیم با نام some struct مثل بالا دوتا فیلد دارد که xوy هست و یک متد دارد که xوy را نمایش میدهد و فرق آن ها در این میباشد که در قسمت بالا یک کلاس بود و این یک struct هست.این متد ما یک struct را میگیرد و به فیلدهای آن struct دسترسی دارد.

اموزش سی شارپدر متد آخر هم دوباره آمدیم یک متد static را تعریف کردیم با نام increment values 3 و این با از همان some struct استفاده کردیم و نام my type را به آن دادیم و از کلمه ref در قبل آن استفاده کردیم که به صورت رفرنس باشد و داخل خود کلاس ما آمدیم xوy را که فیلد های خود این struct هستند را یک مقدار زیاد کردیم.قصد ما از این کار این بوده که شما ببینید وقتی که شما یک مقدار را به صورت object یک کلاس به یک متد ارسال میکنید و داخل آن تغییرش میدهید چه رفتاری را میتواند در حالت های مختلف داشته باشد همچنین وقتی این کار را با struct انجام میدید چه رفتاری را میتواند داشته باشد.

ما میاییم وارد خود کلاس program میشویم.این 2 کلاس که خدمتتون گفتیم somclass و some struct بود.دیدید که 2تا فیلد داشتن که نمایش هم داده میشدند.در کلاس program از some class خومون یک object ایجاد کردیم و new کردیم.در ابتدای کار y را برابر با 10 قرار دادیم و x را برابر با 5 قرار دادیم و حالا گفتیم که object1.show values فراخوانی بشود که show values در اصل همان static ما هست در اصل همان متدی هست داخل خود کلاس داشتیم و باعث مید که xوy نمایش داده بشوند.

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید