سی شارپ

|

اموزش سی شارپ (قسمت نوزدهم)

در این مقاله ما یک کلاس person داریم که برای person 2 فیلد age و fullname داره و همچنین 1 یک متد برای نمایش آن age و fullname.

توی کلاس program اومدیم 1 آرایه ای از integer ایجاد کردیم با نام aryintnumbers و همون ابتدا مقدار دهی کردیم newint رو زدیم و مقدار 2 رو برای این آرایه در نظر گرفتیم که از 0 مقدار دهی میشه.

خونه صفروم رو عدد 5 و خونه پنجمش رو عدد 10 قرار دادیم همچنین توی خط بعدی اومدیم اینبار از خود کلاس person یک آرایه ایجاد کردیم با نام opersons. برای ایجاد کردن آرایه از کلاس ها به این شکل عمل میکنیم که نام کلاس رو مینویسیم و میگیم person و کاراکتور ary رو میذاریم به این شکل personary خونده میشه و نام opersons رو برایش در نظر گرفتیم و این رو هم در ابتدای کار new کردیم و قدار 2 رو دادیم که 2 تا person رو داخل خودش داشته باشه.

اموزش سی شارپWrong usage زدیم و اینجا خدمتتون گفتم که نمیتونیم ما همین ابتدای کار بیاییم بگیم که نام آرایه مون و خونه صفرمش برابر با 5 باشه مثلا حالا age و fullname برابر باشه با علی نعیمی مثل این کاری که بالا کردیم همانطور که عرض کردم خدمتتون کلاس ها رو باید ما new بکنیم و بعد مقدار رو براشون در نظر بگیریم.به این شکلی که من اومدم برای opersons 0 1 2 اومدم عملیات new رو ابتدا انجام دادم و حالا میتونم که مقدار دهی بکنم برای تک تک خونه های آرایه خودم.

c sharpراه دیگه ایی که میتونم من این مقادیر رو داخل اون آرایه قرار بدم که ار حلقه for استفاده بکنم.بگم که 1 integer دارم با نام intindex که 0 تا زمانی که کوچیکتر ازlength-1 چون از 0 مقدار دهی میشه کل فضا رو میخام در نظر بگیرم و هر بار هم که خطوط حلقه for انجام شد و به پایان رسید میخام این index من ++ بشه که هی به خونه بعدی بره و تمامی خونه ها رو new بکنه به این شکل گفتم که opersons و داخل براکت باید مقداری رو میدادم و نقدار رو برابر intindex قرار دادم که از 0 مقدار دهی میشه و هر بار new کردم.این دقیقا معادل با این 3 خطی که این بالا نوشتیم اینجا دیکه شما از for میتونید استفاد بکنید

سی شارپو وقتی new شد در هر حال میتونم بگم opersons 0 دات ایجش ( age. ) برابر باشه با 5 و نامش برابر باشه با علی نعیمی و حالا فراخوانی بکنم ببینم که اون مقدار show info چه مقادیری رو برای من نمایش میده.

اموزش c sharp

نوع دیگه ای از آرایه ها هستن و ما تا حالا خدمتتون نگفتیم که آرایه هایی هستند که به rectangulararray معروف هستند.آرایه هایی هستند که مثل همون آرایه معمولی تعریف میشن فقط فرقشون اینه که یک کاما داخل براکت قرار میگیره و به این شکل هست که قبل کاما و بعد کاما یک عددی رو موقع new کردن شما باید بش بدین شکل آرایتون به شکل 2 بعدی میشه یعنی هم شامل i و هم j که شما میتونین روی آنها مانور بدین. به عنوان مثال من اینجا یک rectangulararray ایجاد کردم و همونجا new کردم و گفتم میخام 2 تا سطر داشته باشه و 3 تا ستون.توجه کنید که عدد اول تعداد سطر هارو نشون میده و عدد دوم تعداد ستون ها رو و حالا اون مقادیر رو اومدم اینجا assign کردم یعنی گفتم که سطر صفرم و ستون صفرم مقدار 1 داشته باشه.سطر 0 ستون 1 مقدار 2 داشته باشه و سطر 0 ستون 2 مقدار 3 رو داشته باشه.شما میتونید به شکل ماتریکس به این نگاه بکنید و باهاش کار بکنید.

سی شارپنوع دیگه ایی از آرایه ها هستن که تقریبا شبیه همین recatangulararray برامون کار میکنن توی سی شارپ که به آرایه های jagged array معروف هستن.به این شکل تعریف میشن که شما 2بار علامت براکت رو قرار میدید برای تعریفشون و یک نامی قرارمیدید و new میکنید و حالا میتونید new رو در ابتدای کار برای هر 2 تا ستون new بکنید.

میتونید برای سطر new بکنید و برای ستون مشخص کنید که حالا به شکل میتونید اینجا کار بکنید یعنی این دیگه با سطر و ستون بالا یکسان نیست بلکه 2 تا آرایه میشه که شما روش دارید کار میکنید.روش معمول اینه که شما عدد اول رو داخل براکت قرار بدین و عدد دوم رو new نکنید بلکه بعد از این که این کارو انجام دادید شما بیایید بگید که حالا jagged array خونه صفرش که شما 3 تا رو مشخص کردین برابر باشه با 2 تا مقدار یعنی این که newint بش بدید و یک عددی بش بدین یعنی خود خونه صفر قرار یک آرایه ایی باشه که خودش 2 تا خونه هم داخل خودش داره.

برای خونه یک هم میتونید مثلا میتونید یک مقداریو بدین. خونه یکم آرایه شما خودش 5 تا خونه رو شامل میشه و همچنین برای خونه 2 عدد 3رو قرار دادیم که شامل 3 تا خونه بشه و حالا همانطور که میبینید اومدیم دیگه اینجا مقدار دهیا رو دقیقا مثل همون مقدار recangulararray بش دادیم یعنی 0و0 رو عدد 1 مشخص کردیم 0 و 1 رو عدد 2 دادیم و همچنین برای بقیه خونه ها ی آرایه مقادیر رو اینجا قرار دادیم.

اموزش سی شارپ

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید