سی شارپ

|

سی شارپ

در مقاله بیستم اموزش سی شارپ در خدمت شما هستیم.

همانطور که میبینید در این مثال و برنامه من یک کلاس person دارم,یک فیلد private دارم , age متناظر با آن property age را دارم که برای fullname هم به همین ترتیب , حالا آمدم یک complex type هم برای این کلاس در نظر گرفتم.

در فایل قبل آمده بودیم در کلاس factory یک object از کلاس person قرار داده بودیم این جا آمدیم حالا یک فیلد و property هم از کلاس factory در کلاس person خودمان قرار دادیم یعنی هم در اینجا بهش دسترسی داشته باشم و هم از اونور.

به این شکل که یک فیلد دارم ار جنس کلاس factory نامش را گذاشتم jobplace و متناظر با آن property دارم که در get و set مقادیر را return میکند و برابر با value , jobplace قرار میدهد.

اموزش سی شارپ

یک سازنده دارم که fullname را فقط میگیرد و یک سازنده دارم که fullname و age را میگیرد.fullname را از بالایی میگیرد و age را در خودش مقدار دهی میکند و یک متد showinfo دارم که age و fullname را نمایش میدهد و یک شرطی گذاشتم

اینجا چون job place دارم و jobplace از جنس فکتوریه میخوام ببینیم که نال هست یا نه.

اگر نال بود که همین ها را نمایش بدهد و بیاد بیرون اگر نال نبود میخوام که jobplace من نمایش بدهد.کلاس factory را اینبار به این شکل نوشتم اینبار که یک فیلد private name دارد مثل گذشته و یک فیلد complex از کلاس person دارد و در get ریترن میکند manager را در set موقعی که میخواد مقدار این property ست بشود در اصل اومدم گفتم که _manager برابر با value باشه و manager.jobplace را هم برابر با this قرار بدهد.manager.jobplace دقیقا کدوم object هست نگا بکنید ما یک jobplace داشتیم دیگر.jobplace ما که در کلاس person هست به عنوان یک property است این را میخواهیم برابر با یک مقداری قرار دهیم موقعی که آمدیم از کلاس factory یک object نیو کردیم به خاطر همین manager.jobplace را برابر با this قرار دادیم .

this دقیقا میشه همین value که ما به کلاس manager خود میخواهیم اختصاص دهیم یعنی در کلاس factory هستیم یک object از آن ساختیم و یک نامی را برایش در نظر گرفتیم this میشه نام همین کلاس factory که میخواهیم به manager و jobplace اختصاص بدهیم.یعنی از این جا داریم set میکنیم property کلاس person خودمان را.سازنده factory را داریم که یک string name میگیرد و همچنین یک سازنده داریم که هم string name میگیرد و هم یک object و از کلاس person که name را برابر با name قرار میدهد و manager را برابر با manager قرار میدهد که property ما میباشد که از کلاس person هست و در نهایت هم چک میکنیم که اگر manager مان نال نبود manager showinfo هم نمایش بدهد در غیر اینصورت فقط نام آن مجموعه را برایمان نمایش بدهد.

c sharpاموزش c#اموزش سی شارپ

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید