سی شارپ

|

اموزش سی شارپ

تعریف متغییرهای اعشاری در سی شارپ :

یکی از انوع دیگری که برای مقدار دهی استفاده می شود نوع decimal است که برای نگهداری مقادیر اعشاری مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت ماکروسافت برای این نوع موارد مختلفی را تعریف کرده است.

نوع double معروفترین نوع برای نگهداری اعداد اعشاری است. 64 بیت از حافظه را به خود اختصاص می دهد و اعداد اعشاری را گرد می کند.

نکته : یکی از استانداردهای نام گذاری متغییرها این گونه است که در ابتدای نام متغییر سه کلمه از نام نوع آن متغییر را خلاصه می کنیم با این کار برنامه نویسی ساده و خوانا تر خواهد شد چراکه در ادامه برنامه نویسی و استفاده از متقییرهای مختلف نوع متغییرها را می توانیم تشخیص دهیم.

مثلا برای نوع double از مخفف dbl و یا برای تعریف متغیری ا ز نوع byte از مخفف byt استفاده می کنیم.

تکنیک دیگری برای نام گذاری متغییرها استاندارد camel هست. در این استاندارد به این صورت عمل می کنیم که نام متغییر را با حروف کوچک شروع می کنیم و اولین حرف از کلمه دوم را بصورت بزرگ می نویسیم.

نکته دیگر در نام گذاری متغییر ها این است که نباید از کلمات رزرو شده یا کلیدی استفاده کنیم.

نوع دیگری که مقادیر اعشاری را در خود نگه می دارد نوع float است که 32 بیت از حافظه را به خود اختصاص می دهد. مقداردهی در این نوع به دو صورت زیر است:

Float fltNumber1=(float)3.14

ویا:

Float fltNumber1=3.14f

نوع دیگری که برای تعریف مقادیر اعشاری استفاده می شود نوع decimal است که 64 بیت از حافظه را به خود اختصاص می دهد. مقداردهی در این نوع نیز به دو صورت زیر است:

decimal decNumber1=(decimal)3.14

ویا:

decimal decNumber1=3.14m

نکته = زبان برنامه نویسی سی شارپ حساس به بزرگ و کوچک بودن حروف است این به معنی است که به طور مثال متغییر fltNumber با متغییر FltNumber یکسان نیست.

برای trace کردن برنامه در سی شارپ در هر خط از برنامه که می خواهیم برنامه را بررسی کنیم باید در فضای خالی سمت چپ شماره های خطوط کلیک شود تا مانند شکل زیر در سطر مورد نظر دایر قرمز رنگ ایجاد شود.

اموزش c#

بعد با زدن دکمه F5 وارد برنامه می شویم که در این مرحله اگر ماوس را روی متغییر m قرار دهیم می توانیم مقادیری که متغییر m دارد را ببینیم که در عکس بالا چون هنوز در ابتدای خط مورد نظر هستیم ابتدا مقدار m برابر با صفر است. حال با فشردن کلید F11 و F10 می توانیم بین خطوط برنامه حرکت کنیم.

با کلید F10 برنامه از روی خطوط trace می شود یعنی اگر کدهای تو در تو داشته باشیم از روی بخش کد داخلی پرش می کند و ادامه برنامه را اجرا می کند اما با کلید F11 تمام خطوط مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر شماره خطوط در برنامه مشخص نباشد می توان از گزینه tools و obtion در قسمت text editor و مجموعه all languages گزینه line numbers را فعال کنید.

برای تعریف متغییر bool از دستور bool blnNumber1=true یا false استفاده می کنیم که مقدار true معادل 1 و یا مقدار false معادل با 0 است. معمولا برای پرچم گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.

متغییر کاراکتر یکی دیگر انواع متغییرها در سی شارپ است که با کلمه کلیدی char تعریف می شود. متغییرهای کارکتری حتما داخل single quotation تعریف می شوند.

نکته :‘A’ با “A” متفاوت است برای تعریف متغییرهایی از نوع string از double quotation استفاده می شود.

شرط ها:

شرط if یکی از مهمترین انواع شرط ها است که معمولا در برنامه مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که فعالیت ما بعد از دستور فقط یک خط کد باشد می توانیم آن کد را مستقیما بعد از دستور بنویسیم در غیر این صورت باید فعالیت ها را بین {} قراردهیم. ساختار دستورif به صورت زیر است:

(If (conditions

}

;do something

;do something

{

شکل کامل تر از دستور if به صورت زیر است:

(If (conditions

}

{

Else

}

{

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی نعیمی

علی نعیمی هستم،دارای لیسانس سخت افزار.
از سال 90 بصورت تخصصی به فراگیری زبان سی شارپ پرداختم. در حال حاضر مسلط به سی شارپ، جاوا، پایگاه داده و زبان های تحت وب هستم.

نظرات
نظر بدهید