بهینه سازی

|

انتخاب دامین خوب

سوالی برای خیلی از کاربران پیش میاد که کدام پسوند رو برای انتخاب نام دامین استفاده کنیم.

com. و ir. و غیره ... در اینجا باید یک نکته بسیار مهم رو مد نظر قرار بدیم و اون هم اینکه com. به خاطر قدمتی که داره و اینترنت با com. فراگیر شد خیلی از ادم ها پیش فرض رو بر این میذارن که com. نام دامین هست.

پس توصیه میشه که حتما هر نامی که برای سایتمون انتخاب میکنیم com. رو به ثبت برسونیم اما به روشی ir. رو هم باید به ثبت برسونیم اگر که حوزه فعالیتمون در داخل ایرانه چرا؟؟

چون وقتی ما ir رو به ثبت میرسونیم داریم به صورت نا خوداگاه این حس رو به کاربرانمون القا میکنیم که ما سایتی هستیم که تحت کشور ایران فعالیت میکنیم و کار غیر قانونی انجام نمیدیم چرا که حین ثبت ir ما شماره ملیمون رو به ثبت میرسونیم. بنابراین توصیه میشه حتما هر نامی که انتخاب میکنیم com و ir به ثبت برسه.

اما علاوه بر اینها اگر که به یک دید بسیار بلند مدت به سایتمون نگاه میکنیم و اینده درخشانی رو براش در نظر میگیریم توصیه میشه پس وند هایی مثل net ، .org. و غیره رو هم براش به ثبت برسونیم چون این احتمال هست که رقبای سایت ما بیان و پس وند های دیگر سایت که به ثبت نرسیدن رو بگیرن بیزینس ما رو کپی کنند و حتی شاید بهتر از ما بتونند اون رو ارائه بدن و بتونند مشتریان و کاربران سایت ما رو به سمت خودشون بکشند.

در اینجا مساله ای پیش میاد که خیلی از کاربران در اون دام گیر می افتند و اون این هست که نامی را انتخاب می کنند که نام بسیار خوبی هست و مرتبط با سایتشون هست و کی ورد ها داخلشون استفاده شده اما com بازه ولی ir بسته است و یا برعکس و یکی از اون ها رو به ثبت می رسونند. این کار بسیار اشتباهی هست چرا که فرض کنید نامی که انتخاب کردیم .com بسته شده سایتی هم روی اون اجرا نمیشه و فقط یک نفر اون رو خریده تا به قیمت بیشتری به فروش برسونه و ما میریم .ir رو به ثبت میرسونیم و حال رقبای ما میبینند که استارت اپ ما ایده بسیار خوبی هست و میرن اون ایده رو کپی می کنند و شاید بتونند خیلی بهتر از ما بتونند اون رو اجرا کنند و میرند .com رو به قیمیت میلیونی خریداری کنند و کاربران سایت ما رو به سمت خودشون می کشونند و ما رو از میدان رقابت به طور کلی حذف میکنند.

بنابراین توصیه میشه حداقل .ir و .com یک سایت برای خودمون به ثبت برسه.

همان طور که میدانید از پس وند های org. برای سایت های اموزشی ، edu. برای سایت های دانشگاهی ، net. بهطور معمول شرکت های ارائه دهنده خدمات وب و اینترنت و ... استفاده می شود.

سئو seo موتور جستجو بهینه سازی

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

علی عزیزی

علی عزیزی هستم.دارای کارشناسی مکانیک.علاقمند به سئو.از سال 90 شروع به فراگیری آن کردم.
و در حال حاضر در این زمینه بصورت تخصصی فعالیت می کنم

نظرات
نظر بدهید