Html

|

تاریخچه html

اقای Tim berners lee در 8 جولای 1955 در انگلستان به دنیا اومد ایشون در سال 1989 ایده اولیه شبکه جهانی وب رو به دنیا معرفی کرد هدف ایشون از این کار این بود که دانشمندان بتونند نتایج علمی تحقیقات خودشون رو با یکدیگر به اشتراک بگذارند ایشون بر اساس زبانی تحت عنوان SGML زبان html رو پایه ریزی کرد و نتیجه این شد که در سال 1991 زبان hyper text markup language که مخفف html رو به دنیا معرفی کرد.

حال ببینیم که سیر پیشرفت html از سال 1991 به بعد به چه شکل بوده.

پیشتر گفتیم در سال 1991 اقای لی این زبان رو در قالب تعدادی تگ معرفی کرد.

در سال 1995 نسخه ی دوم زبان 1.0 html که نسخه ی استانداردی بود به دنیا عرضه شد

در سال 1997 هم نسخه 3.2 زبان html که توسط سازمانی تحت عنوان w3x که خودش رو متولی ارتقا html و وب میدونه به دنیا عرضه شد.

در همون سال به دلیل مشکلاتی که داشت نسخه 4.0 معرفی شد.

در سال 1998 تغییرات جزیی روی نسخه 4.0 ایجاد شد و با همون نام مجدد به دنیا عرضه شد

در سال 1999 نسخه 4.1 html که بسیاری از مشکلات اون حل شده بود به دنیا معرفی شد و این نسخه ، نسخه ای از html هست که در حال حاضر بسیاری از طراحان وب ازش استفاده میکنند.

در سال 2000 سازمان w3c نسخه ای تحت عنوان XHTML 1.0 رو به دنیا عرضه کرد در واقع هدف از w3c این بود که زبان های html و XHTML رو با هم ادغام بکنه تا از اون طریق و ایجاد یکسری قوانین جدید دست طراحان به مراتب باز تر بشه و بتونند وب سایت های به مراتب پیشرفته تری طراحی کنند. یکی از چیزهایی که در رابطه با XHTML باید مدنظر قرار بدیم این هست که قوانین به مراتب سخت گیرانه تری نسبت به html داره و عدم پیروی از این قوانین مشکلاتی رو در صفحات وب ما ایجاد میکنه.

در سال 2004 گروهی از شرکت ها و سازمان ها و توسعه دهندگانی که عمده ترین آنها موزیلا و اپرا بودند گروهی رو تشکیل دادند تحت عنوان WHATWG. کاری که این گروه وظیفه خودش میدونست این بود که شروع بهکار کردن روی زبان html و سیاست خودش رو تا حدودی از سازمان w3c مجزا ساخت.

در نهایت در سال 2007 سازمان w3c یافته های گروه WHATWGرو گرفت و اون رو در قالب نسخه 5.0 html به دنیا عرضه کرد.

در سال 2009 با توجه به استقبالی که دنیا از نسخه 5.0 html کرد سازمان w3c نسخه XHTML 2.0 رو کلا کنار گذاشت و توسعه اون رو متوقف کرد و تمرکز خود رو روی نسخه 5.0 html گذاشت.

و در حال حاضر هم در سال 2014 نسخه 5.0 html همنوز هم در حال پیشرفت هست و تگ ها و قوانین بیشتری به اون اضافه میشه.

حال ببینیم در نسخه 5.0 html چه تفاوت هایی داره :

1.از لحاظ syntax و نوشتن کد ها تفاوت چندانی با نسخه ی 4.1 html نمیینیم.در واقع قوانین کدنویسی تا حدودی ساده تر و راحت تر شدند.

2.یکسری تگ های جدیدی به این نسخه اضافه شده .

3.از جمله قابلیت های جدیدی که در نسخه 5.0 html میبینیم میتونیم به drag and drop ، location detection ، canvas میتونیم اشاره کنیم.

حال میخوایم ببینیم که کدام نسخه از html رو اصلا ما باید یاد بگیریم؟؟

پیشنهاد میشه که شروع یادگیری html با نسخه 4.1 زبان html باشه چرا که این نسخه به عنوان نسخه استاندارد در سراسر دنیاست و اکثر توسعه دهنده ها از این نسخه استفاده می کنند.

پس از آشنایی با تگ های نسخه 4.1 html تگ های جدیدی که در نسخه 5.0 به این زبان اضافه شد رو یاد خواهیم گرفت و در نهایت پس از تسلط به زبان html 5.0 میتونیم API هایی که در اپلیکیشن قرار میگیرند رو فرا بگیریم.

برای آموزش HTML به این مقاله مراجعه کنید.

html آموزش html

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال داتینه

بهاره شهسواری

بهاره شهسواری ، کارشناس نرم افزار هستم .
از سال 91 مشغول به یادگیری زبان های css ,html , javascript و jquery شدم
و از سال 93 به صورت اختصاصی به فعالیت در حوزه css و html پرداختم. علاوه بر کد نویسی به گرافیک هم علاقه مند هستم.

نظرات
n
nazanin
21:57 1394/07/20

مرسی عالی بود

نظر بدهید